Velká Británie tvoří po Německu druhou největší evropskou ekonomiku a celkově pátou největší na světě. Ke špičce se řadí také v oblasti inovací. Podle Světové organizace duševního vlastnictví, která každoročně sestavuje nejinovativnější země světa, se podle posledního vydání Velká Británie umístila po Švýcarsku, USA a Švédsku na čtvrtém místě. 

Z pohledu České republiky patří Velká Británie k významným obchodním partnerům. V loňském roce bylo Spojené království 7. největším exportním trhem pro české firmy a 16. největším trhem z hlediska importu. Zatímco v roce 2020 export i import s Velkou Británií klesal, v loňském roce se už opět dostal na pozitivní trajektorii. Z hlediska přímých zahraničních investic Velká Británie otevírá druhou desítku nejvýznamnějších investorů u nás. Od roku 1990 zde britské firmy proinvestovaly více než 70 miliard korun. Celkem u nás působí zhruba 300 britských firem, které dohromady zaměstnávají až 65 tisíc lidí. Nejvíce jsou zastoupeny sektory sdílených služeb, IT a vývoje softwaru, automobilového průmyslu a high-tech strojírenství. K nejznámějším firmám na našem trhu se řadí nadnárodní společnosti jako Tesco, Vodafone, Marks & Spencer nebo HSBC. Své zastoupení má Spojené království také v Moravskoslezském kraji. Kromě firem zmíněných výše u nás fungují také menší britské podniky, jako např. Vesuvius zabývající se výrobou žáruvzdorné hutní keramiky, Pickering Interfaces, který navrhuje, vyvíjí a vyrábí přepínací systémy a příslušenství včetně kabelů a konektorů nebo logistická společnost NNR Global Logistics působící na letišti v Mošnově. Tyto firmy tak u nás pokrývají širokou škálu činností od výroby přes vývoj až po služby a můžou čerpat z výhod, které jim náš kraj nabízí. Je to zejména strategická poloha ve středu Evropy, kvalifikovaná pracovní síla a dynamické technologické prostředí pro mezinárodně úspěšné projekty. 

Inovativním českým firmám se daří také na britském trhu, nejvíce tuzemských firem sem míří z oblasti informačních technologií. Z pohledu českých přímých zahraničních investic do zahraničí obsadila Velká Británie ze všech zemí 6. místo s 6,5% podílem. Výborným příkladem tzv. success story na britském trhu není žádná IT firma, ale malý podnik z Frenštátu pod Radhoštěm vyrábějící typické elektrické pečicí mísy. Jedná se o firmu Remoska, která na britském trhu působí od roku 2001 a dělá celému Česku v Británii skvělé jméno. Od této doby se zde prodalo více než 175 tisíc remosek a jednu dokonce ke svým 60. narozeninám dostal také nynější král Karel III. 

Ačkoliv by se mohlo zdát, že vystoupení Velké Británie z EU by mohlo ohrozit vztahy s Českou republikou, tato ostrovní země nadále zůstává naším důležitým obchodním partnerem.


www.wipo.int

www.businessinfo.cz

www.czechinvest.org

Foto: Depositphotos