Růst cen energií akceleroval poptávku po úsporných řešeních v čele s fotovoltaikami. Zákazníci si tak na třicet let zajistí část své spotřeby z vlastního energetického zdroje, navíc obnovitelného, který vyrábí čistou elektřinu zcela bez emisí CO2, říká Kamil Čermák, předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ ESCO, největšího dodavatele moderních a úsporných řešení pro českou energetiku.
Jak se zvyšuje poptávka firem a dalších subjektů po moderních energetických řešeních?
Skokově roste zájem všude. Jen poptávka po fotovoltaikách u ČEZ ESCO meziročně vzrostla třikrát, podobně vyskočily tržby ze zasmluvněných EPC projektů a takto bychom mohli pokračovat i v dalších disciplínách.
Když chce firma začít šetřit s energiemi sama u sebe, kde má začít?
Občas zákazník neví, co přesně chce, ale od toho má nás, abychom mu poradili a společně s ním mu připravili řešení na míru. Snažíme se vyjít vstříc jeho potřebám a najít pro něj konkrétní technologická řešení. Někdy to může být fotovoltaika nebo třeba kogenerace, systém měření a regulace a někdy optimalizace celého energetického hospodářství. Řešíme to s firmami, které mají nevyužité střechy nebo areály a přemýšlejí, jak je nenechat ležet ladem.
Kdo jsou vaši typičtí zákazníci?
Ten záběr je opravdu široký. Jsou to velké obchodní řetězce, strategické podniky s velkým zázemím areálů po celé republice, veřejné budovy a úřady, ale třeba i vizionářsky řízené rodinné firmy. Růst cen energií akceleroval poptávku po úsporných řešeních v čele s fotovoltaikami. Zákazníci si tak na 30 let zajistí část své spotřeby z vlastního energetického zdroje, navíc obnovitelného, který vyrábí čistou elektřinu zcela bez emisí CO2. Poslední velkou fotovoltaiku zprovoznila na svém centrálním skladu Billa. Na více než pěti tisících metrů střechy vytvořilo více než 1800 panelů elektrárnu, která ročně vyrobí přes tisíc MWh bezemisní elektřiny, pokryje čtvrtinu spotřeby skladu, a navíc ušetří přes 500 tun CO2.