Veronika Šigutová studuje doktorát se specializací na Parkinsonovu chorobu na Friedrich-
-Alexander-Universität v Německu, což je již třetí země, do které se po dokončení 1st International School of Ostrava vydala. Nedávno získala ocenění „Talent roku“. Jak ji studium na ISO ovlivnilo a jak jí pomohlo k dosažení životních úspěchů? Nejen o tom se rozpovídala v rozhovoru níže.
Friedrich-Alexander--Universität
Proč jste se rozhodla pro studium v Německu?Jaké Vám tato země dává studijní příležitosti?
Pro Německo jsem se rozhodla poté, co se ukázalo, jak negativní dopady bude mít brexit na financování Ph.D. pro evropské studenty. Už předtím nebyly podmínky pro postgraduální studenty ve Spojeném království ideální: jakožto doktorand máte stále status studenta, takže vaše „výplata“ je jen stipendium, se kterým sotva vyjdete, a navíc nemáte práva zaměstnance, která normálně vyplývají z pracovní smlouvy. V tomto ohledu je Německo jedna z nejlepších zemí pro doktorandy: dostává se mi stejných privilegií jako všem zaměstnancům (např. dovolené) a každý měsíc si i něco našetřím. Kvalita výzkumu samozřejmě také hraje důležitou roli. Německo má obrovskou neurovědeckou komunitu na špičkové úrovni a i v naší „malé“ laboratoři mohu spolupracovat s výzkumníky z celého světa. Tuto zemi vnímám jako skutečný vzor evropské demokracie. Němci jsou sice poměrně uzavření, takže plná integrace do společnosti trvá dlouho, ale svou toleranci, ochotu a progresivní názory sdílí se všemi.
Na které univerzitě studujete? Co je zapotřebí k tomu, aby se český student na takovou univerzitu dostal?
Studuji doktorát z neurověd na Friedrich-Alexander--Universität v Erlangenu. Naše laboratoř se specializuje na porozumění neurodegenerativním onemocněním. Já se specializuji na Parkinsonovu chorobu, jež je po Alzheimerovi druhým nejrozšířenějším neurodegenerativním onemocněním. Konkrétně mě zajímá, jak může zánětlivé prostředí v těle přispět ke spuštění či zhoršení této nemoci.
Na magisterské a doktorské úrovni je přijetí na německé univerzity jednoduché. Většina oborů je nabízena v angličtině, takže stačí doložit znalost jazyka, předchozí diplomy a seznam předmětů včetně známek. Velká výhoda německých škol je navíc školné zdarma.
Bez 1st ISO bych nebyla,kde jsem dnes.
Od města Ostrava jste nedávno získala významné ocenění. Co pro Vás toto ocenění znamená?
Získala jsem cenu „Talent roku“, známou do roku 2019 pod názvem Stipendia města Ostravy. Toto ocenění je každoročně udělováno vysokoškolským studentům s trvalým bydlištěm v Ostravě, kteří dosáhli vynikajících akademických a výzkumných výsledků, jako jsou vědecké publikace či umístění v soutěžích. Cena s sebou nese peněžní odměnu, důležitější je ale, že mi toto ocenění ukazuje, že jsem se svým výzkumem na správné cestě, i když mi to tak v každodenním laboratorním životě vždy nepřipadá.
Jste absolventkou mezinárodního gymnázia1st International School of Ostrava. Jak Vám tato škola pomohla k dosažení Vašich životních úspěchů?
Studium na 1st International School of Ostrava mělo zásadní podíl na mém rozhodnutí studovat v zahraničí. Náš multikulturní kolektiv mě vždy přiměl nahlížet na světové i běžné problémy z jiných hledisek a určitě mě učinil tolerantnější a otevřenější. Mezinárodní maturita International Baccalaureate mi se svou flexibilitou ve výběru předmětů a důrazem na samostatné, logické a kreativní myšlení naprosto vyhovovala a velmi dobře mě připravila na vysokoškolské studium v Anglii, kde je od studentů vyžadována nezávislost a schopnost samostatně uvažovat. Navíc jsem během svého studia potkala několik skvělých učitelů, kteří mě vždy podporovali v mých vášních a přiměli mě snažit se dosáhnout výš a kterým dodnes částečně vděčím za svůj intenzivní zájem o vědy, matematiku, poezii a umění. Zkrátka: bez 1s ISO bych nebyla, kde jsem dnes.
Veroniko, děkujeme Vám za rozhovor.
Text: Petra Helebrantová
Foto: archiv Veroniky Šigutové