Dvacet let ve stavebnictví už je pěkná řádka roků. Jaké nejdůležitější milníky byste vyjmenoval?

Jednoduché zhodnocení je vidět na číslech, kdy jsme se z ročního obratu několika desítek milionů dostali na dvoumiliardové tržby a ze základního kapitálu 200 tis. korun na 310 milionů korun. Zůstalo po nás 920 úspěšně dokončených staveb a nemáme žádné dluhy.


OČIMA ZAMĚSTNANCŮ: Podle žebříčku Atmoskop.cz (hodnocení firem od samotných zaměstnanců) za roky 2019, 2020 a 2021 se společnost HSF System umístila na 14. místě mezi 168 hodnocenými stavebními firmami v Česku.  


Kde berete motivaci? 

Mám ji asi tak nějak v sobě. Vždy chci něčeho dosáhnout, něco změnit a vytvořit.


Bylo nějaké období podnikání ještě složitější, než je to současné?

Podnikání na stavebním trhu bylo vždy složité a svým způsobem specifické. Pro naši firmu tak bylo kupříkladu mnohem složitější období v letech 2009 a 2010. Tenkrát se stavební trh úplně zastavil, minimálně ten náš segment trhu, kde podnikáme. Jedním z důvodů, proč to bylo náročnější, bylo i to, že jsme ještě nebyli na trhu dostatečně etablovaní a neměli jsme takové rezervy, které máme v posledních letech.


A co když Vás i české stavebnictví ta největší krize teprve čeká?

Připravujeme se na to, že krize přijde. Taková je prostě ekonomika, po konjunktuře přichází recese. Máme rezervy, strategii i plán, pokud se tak opravdu stane. Pokud budeme mít méně práce na samotných stavbách, budeme se více zaměřovat na zkvalitňování interních procesů, implementaci digitálních technologií nebo vzdělávání našich zaměstnanců. 


Když je Vám nejhůře, na co si přitom vzpomenete?

Mně nejhůř ještě nebylo a do budoucna to ani neplánuju. (úsměv)


Nastal během Vašeho podnikání někdy okamžik, kdy jste to chtěl vzdát?

Nechci, aby to vypadalo, že se chlubím, ale musím říci, že jsem nikdy takový okamžik, kdy bych to chtěl vzdát, neměl. Ano, měli jsme velice těžké chvíle, zejména v roce 2009, 2010. Ve stavebnictví byla krize, spousta velkých zákazníků nám dlužila obrovské částky. Ale čím beznadějněji boj vypadá, o to urputněji bojuji! A protože drtivá většina mých kolegů je „ze stejného stavebního těsta“, tak jsme společně bojovali dál… a nakonec jsme to zvládli. 


Čím jste si, podle Vás, tu loajalitu a věrnost svých zaměstnanců zasloužil?

Myslím si, že základem toho všeho je skutečnost, že si jejich práce hluboce vážím a že se nebojím v jakkoliv komplikované nebo nepříjemné situaci za nimi stát.


Život není jenom práce. Kde „dobíjíte baterky“?

Vzhledem ke svému věku už potřebuji být občas sám, takže buď při horské turistice, anebo na kole. (úsměv) Teď ale vážně. Hlavním zdrojem mé energie a radosti jsou rodina a přátelé. V neposlední řadě je to také hudba. Když hrajeme s kapelou, tak se mi zastaví běžný tok myšlenek a soustředím se na jednotlivé tóny a celkovou souhru. A to je velmi osvěžující.


RABF 2020: Poslední zveřejněný Rating stavebních dodavatelů 2020 (RABF) zařadil společnost HSF System mezi pět nejlepších stavebních společností v Česku. Hodnotilo se celkem 339 stavebních firem. Žebříček, který sestavuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, tvoří bodové vyjádření kvality účastníků z 23 tuzemských soutěží v čele s prestižní Stavbou roku.


Takže v bigbítové kapele Skrat hrajete pořád?

Ano, založili jsme ji na gymnáziu v roce 1981. Po tom všem, kdy jsme do roku 2011 měli 30 let pauzu a pak koncertování utichlo kvůli covidu, jsme sestavu oživili a doplnili o mladé muzikanty. Myslím, že to přineslo docela čerstvý vítr a zase nás to nakoplo. (úsměv)

 

Máte nějakou životní filozofii?

Optimismus, radost ze života, úctu k životu jako takovému, nejen materiálnímu, ale komplexnímu, včetně idealistické nadstavby, která nás odlišuje od ostatních živých tvorů.