Netradiční příležitosti, kam vyrazit v Moravskoslezském kraji za prvotřídními projekty klasické hudby i folkloru, nabízí Svatováclavský hudební festival. Díky svému celoročnímu cyklu Hudební výlety otevírá kulturní i technické skvosty regionu v touze je rozeznít.
PODZIMNÍ HUDEBNÍ ROZJÍMÁNÍ
Nejbližším koncertem bude uvedení oblíbených Dvořákových Biblických písní v úpravě pro ostravské Stadlerovo klarinetové kvarteto a basistu Národního divadla moravskoslezského Martina Gurbaľa. Oceňované kvarteto letos hraje v novém obsazení, kdy na první židli usedá Zbigniew Kaleta (první klarinetista / saxofonista a sólista NOSPR v Katovicích) a k basklarinetu Jiří Porubiak, člen Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Nová energie mistrů klarinetu okoření dvořákovský program i Antickými maďarskými tanci či částmi nejoblíbenějších Bachových děl – Umění fugy a Matoušových pašijí – v neotřelých úpravách právě pro es klarinet, klarinet a basklarinet (15. a 16. října).
V polovině listopadu rozezní chrámy projekt Duše baroka: Bach/Händel/Zelenka moravskoslezských interpretačních špiček Dřízgová––Františák–Kozák. Trojlístek opravdových mistrů barokní hudby se zde bude snoubit s trojicí výjimečných moravskoslezských umělců. Představí se prvotřídní sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová, uznávaný klarinetista Igor Františák a mladičký klavírní virtuos a varhaník Marek Kozák (rodák z Brušperku), který čeří vody současné české scény. Má za sebou řadu oslnivých výsledků v celé plejádě soutěží, včetně těch nejprestižnějších, jako je Mezinárodní klavírní soutěž Fryderyka Chopina ve Varšavě, Pražské jaro či Evropská klavírní soutěž v Brémách a Busoniho soutěž v Bolzanu(18., 19., 20. listopadu).
ADVENT S BAROKNÍMI ANSBÁMBLY A LOUTKAMI
Ensemble Inégal provede v tzv. autentické interpretaci na repliky dobových nástrojů Michnovu Loutnu českou, populární písňový cyklus z roku 1653. Jedná se nejznámější sbírku českého baroka, jejímž autorem je Adam Václav Michna z Otradovic (autor koledy Chtíc, aby spal). Díky ojedinělému nálezu houslového partu se podařilo nejznámější barokní sbírku českého původu nově zrekonstruovat (26. listopadu)
„Vánoce patří dětem“ – a proto jeden ze tří nejprestižnějších českých ansámblů staré hudby Collegium Marianum společně se skvělými loutkáři Buchty a loutky uvedou Rakovnickou hru vánoční. Původně byla prováděna žáky jezuitské koleje a spojovala dva výjevy známé z jiných vánočních her – scénu pastýřskou a tříkrálovou. SHF ji uvádí v opravdu půvabném znění ve snaze opět spojit nejen magické příběhy, ale i rodiny a přátele tradičními hodnotami v době předvánoční (8. a 9. 12.).
FOLKLORNÍ VÁNOČNÍ HVĚZDA: VUS ONDRÁŠ
VUS Ondráš se řadí mezi absolutně nejlepší folklórní soubory u nás. Jejich Cesta světla je hudební cyklus vyprávějící příběh narození Ježíše Krista a lidových Vánoc. Hudebně vychází především z dobře známých českých a moravských koled, které však zazní v nevšedních orchestrálních a vokálních aranžmá. Posluchače čeká barvitá cesta ke Kristovu narození, stejně jako k lidskému pochopení této zázračné události (6. prosince).
Je rozhodně na co se těšit!
Více informací a vstupenky online na www.shf.cz
Text: Eva Františáková
Foto: SHF