Radka Šušková

New Dimension, s.r.o.


Dokáže ČMAPM podpořit rozvoj osobní značky podnikatelky? A jak?

Budování osobní značky je pro mne naprosto přirozené a smysluplné. Jak jinak se má svět dozvědět, co člověk umí a čím může inspirovat ostatní? V ČMAPM tohle téma rezonuje mezi všemi členkami. Vy-užívám všech možností, které naše Asociace nabízí – což jsou různá networkingová setkání, společná propagace v zajímavých médiích i možnost vystupovat na tematických konferencích. Každá z žen--podnikatelek v Asociaci je něčím svá a zajímavá, a tak je jen dobře, že to o sobě dáváme vědět.


Ivana Karkošková

podnikatelka


Jste jednou ze zakladatelek ostravského klubu. Jak hodnotíte uplynulou dekádu a jak to vidíte dál?

Minulá dekáda byla o založení ostravského klubu, setkávání se, inspiraci, rozvíjení vzájemné spolupráce, přicházení nových členek a samozřejmě i o ukončení členství jiných. Ušly jsme obrovský kus cesty, a to i zásluhou naší předsedkyně Renáty Valerie Nešporek, která jen srší energií a umí spojovat ostatní.

A jak to vidím dál? Za mě „byly jsme a budeme dál“. Všechno je to lidech a o vzájemné chuti se setkávat, pomáhat si, pokud je to třeba, vzdělávat se a pracovat na sobě samých.


Dominika Zábojníková

Eaty group s.r.o.


Co Vás vedlo k tomu,připojit se k ČMAPM?

ČMAPM je pro mě spojením podpory, inspirace, motivace. Stačila jedna snídaně s těmito inspirativními ženami a já měla jasno v tom, že chci být součástí. Je skvělé vidět ženy, které se vzájemně podporují, sdílejí své know-how a to vše s úsměvem na tváři.


Lenka Fasterová

podnikatelka


Věděla jste vždy, že bude podnikání Vaší celoživotní kariérou?

Určitě ne. Narodila jsem se do odlišného společenského systému, strávila v něm dětství a rané mládí.  Vystudovala jsem Pedagogickou fakultu v Ostravě a byla jsem přesvědčená, že svůj produktivní věk strávím jako středoškolská učitelka na gymnáziu.

Do toho ale přišla změna systému a před námi se otevřela řada možností. A tak, aniž bych o podnikání cokoli tušila (ale kdo z  nás v devadesátkách tušil?), jsem přijala nabídku na externí spolupráci s jednou velkou nadnárodní společností. Dala jsem výpověď v práci a pustila se na pro mne tenkrát tenký led jako OSVČ.

Učila jsem se za pochodu, čelila mnohdy neporozumění svého okolí. Dnes si ne-
umím představit, že bych měla šéfa, pravidelnou pracovní dobu „od–do“ a spoléhala se na nejisté jistoty zaměstnaneckého poměru. To, co mě podnikání naučilo, je převzetí plné odpovědnosti za vlastní život a proaktivní přístup.  


Text: redakce

Foto: Dara Kuzmić,

osobní archiv respondentek
Make-up: Jana Klasnová

Dress: Butik Toyen Frýdek-Místek, vlastní