Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek má od letošního dubna novou prezidentku. Tou je Romana Krejsová, která dosud v Asociaci zaujímala pozici viceprezidentky. V minulosti působila na manažerských postech ve finančních službách, pojišťovnictví, věnovala se modelingu a nyní vede se svým manželem Farmu Kněžství v Žamberku ve východních Čechách. O tom, jakým způsobem chce vést ČMAPM a na co nového se můžeme s jejím příchodem do čela Asociace těšit, se rozpovídala v rozhovoru.
Paní Krejsová, letos v dubnu jste byla zvolena jako nová prezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek (ČMAPM). Co pro Vás tato skutečnost znamená, mohla byste shrnout první měsíce svého působení v roli prezidentky?
Znamená to pro mě nový osobní i profesní rozvoj, nové výzvy a projekty. Velkým plusem je to, že díky pozici viceprezidentky, na které jsem působila čtyři roky, jsem již zvyklá na skloubení celkového času. Pozice prezidentky ČMAPM s sebou však nese i větší zodpovědnost – za chod Asociace, za veškeré projekty, spokojenost našich členek a klubů. Více se setkávám s lidmi a nastavuji tak další možnosti spolupráce pro Asociaci, chystáme postupně nové projekty nebo refresh těch stávajících.
Doposud jste se starala zejména o rozvoj komunikace, sociálních sítí, organizaci eventů či akvizici nových členek. Budete v této činnosti pokračovat? Na co nového se můžeme s Vaším příchodem do čela Asociace těšit?
Ano, to souhlasí a myslím, že se nám v tomto směru dařilo. Sociální sítě se rozšířily a výrazně navýšily počet sledujících, do našich řad také vstoupily nové a velmi zajímavé tváře, které s námi úzce spolupracují a Asociaci podporují. Na výše zmíněné budu nyní dohlížet, ale i aktivně se zapojovat s novým vedením ČMAPM, organizaci eventů se budu v určitých případech i nadále věnovat. Těšit se můžete na pokračování stávajících aktivit, jako je např. exkluzivní Veuve Clicquot Dinner with Conference, která spojuje úspěšné ženy a cílí na networking mezi nimi samotnými. A pak také na zmíněné nové projekty. V květnu jsme zahájili program Youth Laser Coaching, jehož primárním účelem je aktivovat ty nejlepší vlastnosti, které ženy mají. Pokud nerovnováha ovlivňuje pohodu, produktivitu a bere energii, tak cestou k řešení budou právě tyto kurzy. V září – a to právě s Regionálním klubem Ostrava – zahajujeme velmi zajímavý projekt Forbes Ideal Place Women’s Growclub, který je zaměřený na dlouhodobou podporu majitelek malých a středních českých firem, má za cíl pomáhat jim zefektivňovat jejich řízení a podporovat jejich růst. Velkým plusem je dodržování silného etického kodexu v rámci Growclubu, ženy zde tak mohou sdílet a radit se zcela otevřeně.
Můžete představit hlavní cíle, které jste si stanovila pro tento a následující rok?
Mezi hlavní patří nastavení širší spolupráce mezi regionálními kluby, nastavení určitých interních procesů, update webových stránek, sekce benefitů pro členky. Dále zejména plynulá a spokojená spolupráce se členkami, kluby a partnery Asociace a v neposlední řadě to neméně důležité – plynulý chod projektů a jejich zaplněná kapacita. Mezi další kroky patří i aktualizace projektu Ženy 50+ a znovunastartování projektu Next Generation – ten byl kvůli covidu pozastaven. Zde cílíme na naše mladé talenty, neboť děti jsou naše budoucnost. Chceme jim ukázat tu správnou cestu a přiblížit jim podnikání již v útlém věku. Ukázat jim hodnotu času, práce, peněz, ale také ty správné morální hodnoty a být jim příkladem.
Co považujete za hlavní poslání ČMAPM a co nejlepšího konkrétně Vám přinesla nebo Vás naučila?
ČMAPM má ve svém mottu: „Pomáháme ženám podnikat a růst.“ Tohoto motta dostáváme nejen veškerými projekty, které máme pro naše členky nachystány, ale i intenzivní spoluprací s nimi – snažíme se podpořit networking i cross selling mezi našimi členkami. Pořádáme obchodní mise do zahraničí, kde propojujeme naše členky s tamními podnikatelkami. Rozšiřujeme jim tak možnosti nejen pro osobní rozvoj, ale i pro jejich obchodní potenciál.
Působila jste na manažerských postech ve finančních službách, pojišťovnictví, věnovala jste se modelingu, nyní podnikáte v ekologickém zemědělství. Vypadá to, že jste taková multifunkční žena... Jaký obor je dnes Vašemu srdci nejbližší?
Vše zmíněné mi pomohlo i pro nynější práci v Asociaci, v zaměstnání a pro lepší orientaci v novém odvětví. Zemědělství je hodně o ekonomice a administrativě. Dnešní náročná doba to plně potvrzuje. A co je mi z předchozích odvětví nejbližší? Rozhodně zemědělství. Víte, člověk až poté, co plně navnímá tento obor, zjistí, jak moc je zemědělství a správná péče o půdu a plodiny důležitá. Jak důležité je to, v jakém stavu půdu zanecháme pro další generace. Tím, že u nás skoro zcela vymizela generační obměna, je to ještě zásadnější.
Je za Vámi velký kus práce a před Vámi ambiciózní cíle. Máte nějaké životní motto, kterého se držíte?
K těm cílům, které zmiňujete, se hodí mé, v poslední době oblíbené, motto – „Musíte mít vysoké cíle, aby se vám rozproudila krev.“ Mé další oblíbené je také – „Neber si osobně kritiku od někoho, za kým by sis nešla pro radu.“
Víme, že žijete na východě Čech. Kolik času trávíte v Moravskoslezském kraji a máte zde nějaké oblíbené místo?
Vyrostla jsem v Moravskoslezském kraji – v Karlovicích, studovala ve Vrbně pod Pradědem a chvíli v Ostravě, takže k němu mám opravdu velmi blízko a ráda se do tohoto kraje vždy vracím a snažím se vracet pravidelně. Mou srdcovou záležitostí je rozhodně Karlova Studánka. Zde jsem trávila poměrnou část dětství a také spoustu letních prázdnin – za studií i v lázních na brigádách.
Paní Krejsová, děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho štěstí.