Spojitost Moravskoslezského kraje a Itálie s Francií možná mnohé překvapí. Určitou podobnost můžeme vidět v šikmém kostele v Karviné, který se dokonce naklání více než jeho slavnější protějšek v Pise, v nespočtu pizzerií napříč městy a obcemi v celém kraji nebo ve vášni regionálních fotbalových fanoušků. Z hlediska hospodářské spolupráce je hledání spojitostí daleko snazší. Napříč celým krajem u nás působí desítky italských a francouzských firem, které zde pokrývají širokou škálu činností – od strojírenství, logistiky, energetiky až po hospodaření s vodou. Všechny tyto firmy si jako svůj druhý domov vybraly právě Moravskoslezský kraj.
Dnešním trendem nejen v oblasti podnikání je důraz na udržitelnost a snižování dopadů na životní prostředí. Nejinak je tomu také u francouzských a italských firem působících v našem kraji. Jedním z průkopníků je italská společnost Brembo zabývající se výrobou brzd pro prémiové vozy. Ta se snaží své produkty vyrábět tak, aby byly co nejmenším zdrojem znečištění pro své okolí. Výsledkem je například nový typ brzdového kotouče, který díky inovativní povrchové úpravě brzdného povrchu snižuje opotřebování a emise prachu během brzdění a zároveň prodlužuje životnost brzdného kotouče. Inovace se netýkají pouze nových produktů, ale také výrobních procesů. Jedná se například o zavádění efektivních systémů recyklace vodních zdrojů nebo systémů zpětného získávání tepla, které umožňují až třicetiprocentní energetickou úsporu. Zároveň se firma zavázala v maximální míře recyklovat svůj výrobní odpad, výsledkem je opětovně využití až 53 % odpadu, který firma sama vyprodukuje.
Další společensky odpovědné firmy se ale najdou také v ostatních oblastech, jako je např. energetika, vodohospodářství nebo stavebnictví. Francouzská společnost Veolia, která poskytuje služby nejen firmám, ale i obcím, klade vysoký důraz na efektivní využívání zdrojů a maximální míru recyklace. Těchto cílů se snaží dosáhnout zejména díky svému technickému know-how a inovacím. Krom toho podporuje také
startupové projekty zaměřené na životní prostředí a cirkulární ekonomiku. Veolia se tak stala hlavním partnerem akceleračního programu Climate Challenge, který nabízí podporu 10 nejlepším projektům z oblasti udržitelnosti. O čistotu vody v Ostravě se starají Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), málokdo ale ví, že nadpolovičním akcionářem je francouzská společnost SUEZ International. Díky systematické práci a využívání chytrých řešení, jako např. smart metering, inteligentní odečty nebo pravidelné testování vzorků vody, patří OVAK mezi společnosti s nejnižšími ztrátami vody a obyvatelé Ostravy a okolí se tak nemusí obávat, že by jim netekla čistá voda z kohoutků.
Toto byl jen krátký výčet firem z Itálie a Francie, které v našem kraji působí a místní životní prostředí jim není lhostejné. Podobně společensky zodpovědných společností je ale u nás daleko více a svou činností přispívají nejen k ekonomickému růstu ve svém okolí, ale také k ochraně životního prostředí.